בית מורשת משטרת ישראל

מנהלת תיאום פעולות אכיפה

סיפורה של יחידת מתפ"א

רס"ב פרי משה

סמל היחידה המשלב מצידו הימני את סמל המשטרה ומצידו השמאלי את המאזניים המסמלים את עשיית הצדק ואכיפת החוק ואת מפת ארץ ישראל כסמל לשמירת אדמותיה.

מבוא

"אמצע הלילה בכפר"… ממש כמו בשיר הידוע.

צינה שמקיפה את הילת הנשימה וגורמת להבל האוויר היוצא מפינו להיראות כענני עשן קטנים. על שולחן מתקפל מניחים אנשי הלוגיסטיקה תרמופוט עם קפה שחור, להמתיק את הלילה, להעיר את הכוחות. כמה עוגיות מתוקות, שיהיה מה לנשנש תוך כדי תנועה. התדריך מתחיל. נאספים במעגל סביב למפקד. התרגשות. תמיד התרגשות. היא מרגישה את זה, מטפס. לא הצליחה להירדם לפני המבצע, חששה שאולי תפספס את השעון המעורר, הרי רק 4 שעות קודם לכן חזרה מפעילות אחרת בירושלים, עכשיו היא צריכה לקום לפעילות בדרום. הרבה מאוד עשייה. היא לא סתם שם. הלוחמת הראשונה של מתפ"א. סומכים עליה, היא מרגישה אחריות, וההתרגשות נותנת את אותותיה גם בנדודי השינה שלה, ציפייה לפעילות. התרגשות שמגיעה גם אחרי כל כך הרבה פעמים, אינספור מבצעים והרבה מאוד פעילויות שבהן השתתפה. כמה היא אוהבת את זה. המבצעיות, החדות, הערנות, הדריכות. התחושה שהיא יכולה להיות שם בשביל עם ישראל שבכלל ישן כרגע. המבצע הזה גדול הפעם. נקודת הכינוס שנבחרה מאפשרת להם לדבר בקול רם יחסית. מנועי הג'יפים כבו מזמן. לאחר התדריך מתפזרים לרכבים, שם ימתינו ללוחמים התיקים הגדולים, המאובזרים. בזריזות מיומנת היא תעטה עליה שכבות הגנה: שכפ"ץ (שכמיית פיצוץ, כינוי לווסט שמגן בפועל בפני דקירות וכו'), מגיני ברכיים, מגיני אמות. קשה להתנהל ככה אבל כנראה שגם לזה מתרגלים… מעל כל זה יבוא האוברול השחור, זה שמגן בפני שריפות, דליקות ושאר איומי אש שונים. בינתיים עדיין קריר, למרות השכבות. בעוד מספר שעות, לאחר שיעלה השחר, והם כבר יהיו בשיא הפעילות, לאחר האבנים שיתעופפו עליהם, וביצוע של מעצרים של מחבלים, היא תרגיש את החום, שיתערבל ביחד עם הכאבים הללו, שילוו אותה עוד זמן רב. מפרק יד שמאל שרף לה מאוד, האבן שנחתה עליה הייתה כבדה וגדולה. זיעה ניגרת, חשה טיפות נושפות בעורפה, מטיילות על עמוד השידרה. מנותקת מהכוח, אחרי המהומה והאבן, ממתינה לפינוי לבית החולים הסמוך, אבל זמן רב יעבור עד אז. בינתיים היא צריכה עוד לעשות חיפוש על המעוכבות, אלו שלפני כמה דקות זרקו עליה אבנים וסלעים. כפפה היא עוטה בעזרתו של אחד הלוחמים על ידה הבריאה, יד ימין. ככה זה כשאת שוטרת יחידה ביחידה, יש דברים שרק עלייך מוטלת המשימה לביצוע: חיפוש על נשים היא אחת מהמשימות הללו. היד הפצועה מאחורי הגב. חיפוש על גוף המעוכבות, במקום מוצנע. מעולם לא הייתה כל כך מוסחת דעתה בשל כאב בעת חיפוש. וכעת, האמבולנס בדרך. בכל דקה שחולפת כאבי המפרק מתגברים. פרק כף ידה השמאלית זועק את זעקתו. היא יודעת שמשהו לא טוב קורה כאן.

                  בתמונה: צוות ההקמה באימון מבצעי. שנייה משמאל למטה – רס"ב פרי משה

מספר שעות חלפו עד שהיא פונתה. ההמתנה הממושכת עד לבדיקה הייתה קשה. מביטה מסביבה. על הספסל במיון יושבות מולה אותן נשים שזה עתה פגעו בה, שזרקו אבנים, שגרמו לפציעתה. כאן כולם שווים. ממתינים בסבלנות בתור לחדר הבדיקה שבו מכשיר הדימות, שיאשר את שכבר ידעה: "שבר במפרק יד שמאל. מומלץ על מנוחה". כמה לא פשוט לה לנוח. היא אוהבת לעבוד, לעשות, לפעול, לתרום. קשה לה לקבל את הנכות הזמנית הזו שנכפתה עליה. אבל היא מבינה שזה חלק מהמקצוע שבחרה, מהשליחות הזו שנראית למביט מהצד עם הילה רבה אבל מאוד מורכבת מבפנים.

 

רקע כללי

הבניה הבלתי חוקית במדינת ישראל חרגה לממדים גדולים מאוד, ובעקבותיה השלכות חמורות על איכות החיים וקיום שלטון החוק. עברות הבניה הבלתי חוקית נעשות בדרך כלל על מקרקעין השייכים למדינה והממשלה הכירה בצורך להקים גוף מרכזי שיתווה מדיניות ארצית, יקבע סדרי עדיפויות לאכיפה בתחום עבירות המקרקעין, יתאם בין כל הגופים, ינחה, יפקח, יבקר ויסייע.

בחודש דצמבר 2004, החליטה הממשלה על הקמת מנהלת תיאום פעולות אכיפה (להלן: מתפ"א) – שמטרתה לטפל בבניה הבלתי חוקית ברחבי המדינה. בהתאם לכך, שוטרי היחידה מלווים את פקחי היחידות השותפות במנהלת בעת ביצוע פעולות אכיפה, פעולות לאיתור עבירות, הדבקת צווים, ביצוע צווים מנהליים וצווים שיפוטיים, סיורים לרבות תיאום מבצעי שוטף עם הגורמים הרלוונטיים במשטרת ישראל.

ייעוד היחידה

יחידה ארצית הכפופה לראש אגף המבצעים ומופעלת על ידי חטיבת המבצעים בכל מתארי הפעילות כגון: פח"ע (פעילות חבלנית עוינת), הפס"ד (הפרות סדר), פשיעה חמורה ועוד, בכלל הגזרות.

היחידה אחראית על תיאום, הנחיה ושילוב בין היחידות הממשלתיות הפועלות לאכיפת דיני מקרקעין תחת ארגון וניהול משטרת ישראל. כמו כן אחראית על קביעת סדרי עבודה ונהלים וכן הכנת תכנית פעולה מערכתית שנתית אשר כוללת תכנית עבודה מפורטת, סדרי עדיפויות, תפוקות ולוחות זמנים, מעקב ובקרה לאחר ביצוע תכנית הפעולה.

המצב כיום

כיום, כ- 19 שנים לאחר הקמתה, מונה היחידה כ- 180 תקני כוח אדם המחולקים לארבע זרועות: זרוע מודיעין וחקירות, זרוע תיאום, פיקוד ומטה והזרועות המבצעיות אשר מחולקות לפלגות לוחמים בפריסה ארצית מצפון עד דרום. לוחמים אלו נדרשים להכשרת יס"מ (יחידת הסיור המיוחדת של משטרת ישראל) והשלמה של לוחמה ביחידה.

יחידת מתפ"א מתמחה בתיאום, בהנחיה ובשילוב בין היחידות הממשלתיות הפועלות לאכיפת החוק כנגד עבירות בניה, פלישות למקרקעי ציבור ושימוש במקרקעי ציבור ללא היתר כדין, כולל ביצוע האכיפה בפועל.

בנוסף, מהווה היחידה כוח ראשוני בסיוע לאירועים חריגים בתחום החירום והפעילות החבלנית העוינת (פח"ע) במתווים שונים והפעלתה מתבצעת על ידי חטיבת המבצעים באגף המבצעים.

תפקידים נוספים והתמחויות מיוחדות

לאור הניסיון המבצעי וההצלחות שהיחידה צברה, הפכה מתפ"א להיות אחת משתי היחידות הארציות במשטרת ישראל אשר כפופות ישירות לאגף המבצעים במטה הארצי. 

היחידה מהווה כוח עתודה ראשוני לסיוע באירועים חריגים בשגרה ובחירום כגון אירועי חומרים מסוכנים וחומרים רעילים. לוחמי היחידה מיומנים בפעילות מבצעית מוטסת בשיתוף חיל האוויר והיחידה האווירית של משטרת ישראל. בנוסף, מתמחים לוחמי היחידה בטיפול בלחימה בפשיעה חמורה (פלילית וביטחונית), בהפרות סדר אל מול כלל המגזרים. בתחום הפשיעה הכלכלית מובילה היחידה את מודל התקיפה הכלכלית אל מול ארגוני הפשיעה תוך שיתוף פעולה עם משרדי ממשלה וגופים רלוונטיים כגון היחידה הממלכתית לאבטחת אישים (יחידה 730).

 

בודק...