בית מורשת משטרת ישראל

Menu
  • 02-5788263

מאגר ההרצאות

צוות בית המורשת חוקר את תולדות המשטרה בישראל ומגיש לציבור את תוצרי המחקר. בעמוד זה תמצאו מקבץ הרצאות בנושאי תולדות המשטרה, המבוססות על מחקרים אלה.

ניתן להזמין נציג מבית המורשת להרצאה, בפני קבוצה או באופן מקוון. 

דף זה מתעדכן מעת לעת בהרצאות חדשות.

צפייה נעימה!

ירושלים של זהב: סיפורו של השיר, שהיה להמנון

בתקופה הרת-הגורל, שקדמה למלחמת ששת הימים, הופיעה בפסטיבל הזמר חיילת צעירה עם שיר חדש, מאת נעמי שמר. בהרצאה מספר רנ”ג אלי מגידיש, מדריך בבית המורשת ומורה דרך מנוסה, על קורותיו של של אותו פזמון, שנועד להנעים את זמנו של קהל בזמן המתנה לתוצאות תחרות זמר, והפך להמנון של “תקופת ההמתנה”. 

ההרצאה הוקלטה ערב יום ירושלים תש”ף, 25.5.2020

שומרים על הפרוזדור

בשנים הראשונות לקיום המדינה, גרמה ההסתננות לאיום ביטחוני ופלילי על תושבי ישראל. בהרצאה זו מספר רפ”ק אורי קוסובסקי על התמודדותה של משטרת ישראל עם התופעה באזור ירושלים, עד להקמת חיל משמר הגבול.

ההרצאה הוקלטה ערב יום ירושלים תש”ף, 21.5.2020, בבית מורשת משטרת ישראל.

משטרת ירושלים העברית

עם סיום המנדט נוסדה בירושלים משטרה עצמאית, נפרדת ממשטרת ישראל שקמה במקביל. בהרצאה זו מביא מפקד בית המורשת, רפ”ק שלומי שטרית, את סיפורה של משטרת ירושלים העברית והתפקידים שמילאה במהלך תקופת קיומה הקצרה.

ההרצאה הוקלטה ערב יום ירושלים תש”ף, 21.5.2020, בבית מורשת משטרת ישראל.

המאורעות שלא אירעו: משטרת המנדט באוקטובר 1933

בהרצאה זו מספר רפ”ק אורי קוסובסקי, ראש חוליית ההיסטוריה, על גל הפרות הסדר האלימות שפקדו את הארץ באוקטובר 1933. בניגוד לאירועים דומים, בשנים 1920, 1921 ו-1929, הצליחה משטרת המנדט להכיל את האלימות ולהביא לסיומה במהירות, ללא קורבנות חפים מפשע. 

ההרצאה הוקלטה ערב יום ירושלים תש”ף, 21.5.2020, בבית מורשת משטרת ישראל.

בעקבות "הידיד": וינגייט ופלגות הלילה המיוחדות בעין חרוד

ביוני 1938 ייסד “הידיד”, אורד צ’רלס וינגייט, את פלגות הלילה המיוחדות (Special Night Squads), יחידה ייעודית ללחימה בטרור הערבי בצפון ארץ ישראל. במהלך תקופת פעילות קצרה, הביאה היחידה להישגים מבצעיים מרשימים ושינתה את הדרך, שבה נלחמו מדינות המערב בגרילה וטרור.

בהרצאה זו, שנערכה במסגרת סיור וירטואלי בבית חיים שטורמן, סוקר רפ”ק שלומי שטרית את סיפורה של היחידה ואת ההשפעות, שיש לה עד לימינו.

בחזית העורף: המשטרות במלחמת העצמאות

במלחמת העצמאות פעלו בארץ שלוש משטרות שונות ונפרדות: משטרת המנדט, משטרת ישראל ו…עוד משטרה אחת, שכנראה מעולם לא שמעתם עליה. בהרצאה יספר מפקד בית המורשת, רפ”ק שלומי שטרית, על שוטרות ושוטרי תש”ח והתפקידים אותם מילאו, באותה תקופה הרת-גורל.

לשכה 06: לחקור את השטן

לפני 60 שנה פתחה משטרת ישראל בחקירה המורכבת בתולדותיה, שנועדה להביא להעמדתו לדין של הפושע הנאצי אדולף אייכמן. לצורך זה, נוסדה “לשכה 06”, יחידה מיוחדת שנועדה לתכלית אחת בלבד: לחקור את השטן.

הרצאתו של פקד ד”ר יוסי המי עסקה בסיפור היחידה והמשרתים בה ובראיות, אשר הביאו להרשעתו בדין של אייכמן.

מדים כחולים, שוק שחור: המאבק המשטרתי בשוק השחור

המשבר הכלכלי החמור, שפקד את מדינת ישראל בשנותיה הראשונות, הציב אתגרים רבים ומורכבים בפני המשטרה. בהרצאה זו, מציג רפ”ק שלומי שטרית את פעילות המשטרה נגד השוק השחור, בשנים 1951-1950.

ההרצאה נערכה במסגרת ערב העיון “ימי הצנע”, שאורגן בידי מוזאון חצר היישוב הישן וארכיון העיר ירושלים, 27.11.2019. 

דילוג לתוכן