בית מורשת משטרת ישראל

"סיפורים מהניידת": הפודקאסט של בית מורשת משטרת ישראל

משטרת ישראל תמיד שם: בשגרה ובשעת חירום, במלחמה ובשלום, בעתות מצוקה ובחגיגות המונים. אבל סיפוריהם של השוטרות והשוטרים, שנטלו חלק באירועים המשמעותיים ביותר בתולדות המדינה, אינו מוכר דיו.

הפודקאסט "סיפורים מהניידת" נועד למלא את החסר הזה, ולהביא בפניכם את החלקים הפחות-מוכרים בסיפורה של מדינת ישראל.

הפודקאסט הופק בעזרתה של רשת עושים היסטוריה. מנחה: יותם שטיינמן. 

להרשמה לפודקאסט, לחצו כאן.

האזנה נעימה!

פרק 10: פענוח תעלומות רצח

מי שלח בונבוניירת נפץ לשומר המנזר? איך גופתו של אדם ללא אויבים מגיעה לקרקעית הירקון? ומי התנקש בשופט עדי אזר? רב פקד ד"ר אורי קוסובסקי, ראש חוליית היסטוריה במדור היסטוריה ומורשת של משטרת ישראל, מספר על שלושה מקרי רצח שזעזעו את המערכת.

להאזנה לפרק, לחצו כאן.

פרק 9: המעז מנצח, אורד וינגייט ופלגות הלילה המיוחדות

בשנת 1938, אורד צ'רלס ווינגיט, קצין בריטי צעיר ובעל תעוזה,ייסד את פלגות הלילה המיוחדות (פל"מ)- יחידה צבאית מיוחדת שפעלה בצפון ארץ ישראל במהלך שיאו של המרד הערבי. ד"ר שלומי שטרית, ראש מדור היסטוריה ומורשת במשטרת ישראל, מסביר לנו על ווינגייט כדמות שנויה במחלוקת ועל קריאת התיגר המושכלת שלו על עקרונות תורת הלחימה הבריטית בת הזמן. במידה רבה, פלגות הלילה היוו בסיס לשיטות המשמשות את יחידות הקומנדו הצה"ליות עד היום.

להאזנה לפרק, לחצו כאן.

פרק 8: הבריחה מכלא שאטה

ביולי 1958 התרחש אירוע שזעזע את שירות בתי הסוהר ונחשב עד היום למרד האסירים הגדול ביותר שאירע בישראל.
שחר לוי, ממונה ארכיון בית מורשת משטרת ישראל, מספר לנו על השתלשלות האירועים, הדמויות מאחורי תכנון המרד, האזרחים שהתערבו והאסירים שבחרו דווקא לסייע לסוהרים.

להאזנה לפרק, לחצו כאן.

פרק 7: חברו הטוב של האדם בשירות המשטרה

רפ"ק ערן גליק, מפקד מגמת מפעילי בעלי חיים במכללה הלאומית לשוטרים ורפ"ק אורי קוסובסקי, ראש חוליית ההיסטוריה, פגשו את יותם שטיימן לשיחה שכולה כלבים, משטרה ומורשת.

להאזנה לפרק, לחצו כאן.

פרק 6: מי הרג את הרוזן ברנדוט?

ב-17 בספטמבר 1948 התנקשו ארבעה גברים חמושים במתווך מטעם האו"ם לארץ ישראל, הרוזן פולקה ברנדוט. מותו של ברנדוט גרם לסערה בין-לאומית עזה, והוביל את משטרת ישראל לאחת החקירות הרגישות והחשובות בתולדותיה. למרות זאת, נסגרה החקירה כעבור זמן קצר.

בפרק זה יספר רב-פקד ד"ר שלומי שטרית איך התבצעה החקירה, מדוע נסגר התיק, איך קרה שהמתנקשים לא נלכדו מעולם, ומה התגלית המרעישה בפרשה, שהתרחשה 70 שנה לאחר הירי בירושלים…

להאזנה לפרק, לחצו כאן

פרק 5: "לשכה 06" וחקירתו של אדולף אייכמן

אדולף אייכמן, ממארגני רצח היהודים בשואה, טען להגנתו כי היה רק "בורג קטן" וכי רק מילא אחר פקודות. כדי להפריך את דבריו ולהביא להרשעתו, הקימה המשטרה יחידת חקירות מיוחדת, שעסקה במשך כתשעה חודשים באיסוף ראיות ובחינתן.

בפרק זה נשמע על סיפורה של היחידה והחקירה, שעד כה נותרה בצל. יותם שטיינמן שוחח עם פקד ד"ר יוסי המי, מחבר הספר "לשכה 06", ועם סנ"צ (בדימ.) מיקי גולדמן, שהיה אחד החוקרים הבולטים ביחידה.

להאזנה לפרק, לחצו כאן

פרק 4: מה קורה באמת במז"פ?

הזיהוי הפלילי הוא, לכאורה, אחד מתפקידי המשטרה היותר מוכרים לקהל הרחב, בזכות אין-ספור סדרות טלוויזיה וסרטי קולנוע.

אבל כמה, ממה שמופיע על המסך, באמת קורה במציאות? איך ניגשים החוקרים לזירת פשע? מהי חלוקת התפקידים ביניהם? איך בכלל מגיעים להיות עובד מז"פ?

כל זאת, ועוד, בפרק זה של הפודקאסט, בו שוחח יותם שטיינמן עם רב-פקד עמית כהן ורב-פקד יעקב משיח.

להאזנה לפרק, לחצו כאן

פרק 3: "ובעוזריהם" – חקירת הקאפואים במשטרת ישראל

לכאורה, אפשר לחשוב שחקירת פושעי מלחמה נאצים והרשעתם, בשנים הראשונות שאחרי קום המדינה ,היא עבודה מובנת מאליה, ואולי אף קלה. הרי הפשע ברור, ועדויות יש בשפע, לא? רב-פקד אורי קוסובסקי, ראש חוליית ההיסטוריה באגף ההדרכה של משטרת ישראל, שוטח את השתלשלות העניינים המורכבת של הסוגיה.

להאזנה לפרק, לחצו כאן

פרק 2: נשים בכחול (ובירוק זית)

היום אנחנו מסתכלים על אישה במדי שוטרת כדבר שגרתי, אך לא כל-כך מזמן זה היה מחזה בלתי נתפס. מי הובילו את השינוי? מתי נשים החלו להשתלב גם בתפקידים מבצעיים במשטרה? ולאן עוד אפשר להתקדם? כל זה ועוד בפרק, בו מתארחות תת-ניצב יפעת שקלר וניצב-משנה הדס שפירא מדמוני.

להאזנה לפרק, לחצו כאן

פרק 1: הימ"מ ואוטובוס האמהות

היחידה המשטרתית המיוחדת – ימ"מ – היא חוד החנית של מדינת ישראל בלחימה בטרור. פרק זה מביא את סיפור אחד האירועים הדרמטיים בתולדות היחידה, המבצע לחילוץ בנות הערובה ב"אוטובוס האמהות", בשנת 1988.

על האירוע יספרו ניצב (גימ.) דוד צור ואלי אמסלם, לוחמים שהשתתפו בחילוץ.

להאזנה לפרק, לחצו כאן

פרק בונוס: היסטוריה גדולה, בקטנה 

בפרק מס' 18 בפודקאסט (המומלץ!) של "היסטוריה גדולה, בקטנה" התארח מפקד בית המורשת, רפ"ק שלומי שטרית. בפרק עסקנו במספר שאלות חשובות, כמו: מתי קמה משטרת ישראל? מי היחידה המיוחדת, שלחמה בירושלים בתש"ח? ולמה, באמת, משמש השרוך שעל המדים?

להאזנה לפרק, לחצו כאן

להרשמה לפודקאסט, לחצו כאן

בודק...