בית מורשת משטרת ישראל

שוטר הסיור – הפנים של המשטרה

רב-נגד אליעזר (אלי) מגידיש

 

תפקיד המשטרה הינו אכיפת החוק ובראש ובראשונה פיקוח על ביצוע החוק.

לשם כך ישנם מקצועות רבים במשטרה ולכאורה ממבט מבחוץ נראה כי לא כל התפקידים הם אכן תפקידים משטרתיים.

לדוגמא, במשטרה יש כימאים. מה לכימאי ולמשטרה? ואכן יש לכימאי מה לעשות במשטרה ועל כך נרחיב במאמר אחר.

אך ללא כל ספק המקצוע החשוב ביותר במשטרה הוא שוטר הסיור.

אלו הם שוטרות ושוטרי משטרת ישראל, שכל אירוע ואירוע שמתקבל במוקד 100 של המשטרה,  נשלח קודם כל לטיפולם, הן אם מדובר באירוע של הפרעת רעש או סכסוך שכנים על כניסה לחניה וכלה באירוע רצח.

בדרך כלל, ברוב המקרים האירוע יטופל מתחילתו ועד סופו על ידי הסיירים. לעיתים המשך הטיפול יועבר לאנשי המקצועות האחרים.

ניתן לומר ללא כל ספק ששוטרי הסיור הם הפנים הראשונות של המשטרה, שהאזרח פוגש בשטח. פעילות מוצלחת של שוטר הסיור תורמת רבות לאמון האזרח במשטרה. עבודתם של שוטרי הסיור היא עבודה קשה, שוחקת ובלתי נגמרת. כשוטר סיור אתה תמיד יודע מתי המשמרת מתחילה אך לעולם אינך יודע האם היא תסתיים במועדה, ועם כל זאת אסור לשוטר הסיור לאבד את ערנותו, חושיו החדים ונחישותו.

ניתן לומר כי שוטר הסיור הוא גם פסיכולוג, מפשר, מגשר ועובד סוציאלי בזעיר אנפין. באחד המקרים הנודעים, נחישות ועירנות סיכלו שוד.

ב 7 באוקטובר 1972, יום שבת בשעה 08:00 בבוקר התקבלה קריאה במוקד 100 של המשטרה על רעשים חשודים שבוקעים מתוך בנק בשדרות קק"ל בתל אביב. למקום הגיעו שני שוטרים ובבדיקתם גילו כי הבנק נעול וכל החלונות סגורים ושום פתח לא נפער בקירות הבנק. הם עמדו לעזוב את המקום אך החליטו לעשות סריקות נוספות מסביב למבנה הבנק. במהלך הסריקות הם שמו לב כי אחד מסורגי החלונות נראה שלא מוצב ממש במקומו. הם ניסו להסיט את הסורג ואכן גילו כי הסורג נוסר וניתן כעת להסיט גם את החלון ולהיכנס לבנק ללא שום בעיה. הם נכנסו לבנק והחלו בסריקות ולפתע נשמע קול צעדי ריצה ובאפלולית הבנק הם הבחינו באדם שרץ לעבר החלון הפתוח. הם הצליחו לתפוס אותו. החשוד לא היסס להפעיל כנגד השוטרים גז מדמיע וירי באקדח סרק, אך ללא הועיל. הוא נלכד.

בחיפוש בבנק ובמכוניתו של החשוד נמצא כי הוא פרץ לבנק כבר יום קודם, (יום שישי אחר הצהריים) ובאופן שיטתי הוא רוקן עשרות כספות עם תכשיטים ודברים אישים שנשמרו בכספות אלה.

השודד הועמד לדין ונידון לארבע שנות מאסר.

אין ספק כי נחישותם וערנותם של שוטרי הסיור מנעה עוגמת נפש מעשרות אזרחים שרכושם היה נעלם לבלי שוב.

 

בודק...