בית מורשת משטרת ישראל

"למנצח בנגינות מזמור שיר"

פקד מירי אפרים

היחידה המשטרתית הוותיקה ביותר בארץ ישראל היא לאו דווקא יחידה לוחמת,  בניסוח מדוייק יותר: לא רק יחידה לוחמת.

תזמורת המשטרה הוקמה בשנת 1920, זמן לא רב לאחר הקמת משטרת המנדט.

בשנת 1918 הגיע לארץ צעיר יהודי ממוצא אנגלי, מוסיקאי מחונן בשם אוברי סילבר. סילבר מגיע לארץ ישראל יחד עם הגדודים העבריים. משרד המושבות הבריטי מזהה את הכישרון וההשכלה המוסיקלית ומטיל על סילבר את המשימה לייסד תזמורת משטרה ייצוגית שתפקידה ללוות בנגינה את משטרת המנדט בטקסים רשמיים, אירועים ומסיבות. במקביל ערכה התזמורת גם קונצרטים לקהל הרחב.

מרבית נגני התזמורת היו יהודים, מקצתם היו ממוצא ערבי. השפה המדוברת ביותר בתזמורת היתה, רוסית (וכך גם היום).

הרפרטואר המוסיקלי של התזמורת כלל בעיקר מוסיקה צבאית באירועים רשמיים, אך בנשפים ובאירועים שנערכו לקהל הרחב ניגנה התזמורת מוסיקה קלאסית, אופראית ואף ג'אז.

מלבד תפקידם כנגנים הוכשרו כל שוטרי התזמורת לשמש כשוטרים, ככוח בטחוני לכל דבר. בכל עת של מתיחות ביטחונית בה נדרש הדבר מניחים חברי התזמורת את כלי הנגינה ומתייצבים לתפקידי אבטחה ושמירה על הסדר הציבורי.

במהלך פרעות תרפ"ט שפרצו באוגוסט 1929 נקראו נגני התזמורת לשמש ככוח אבטחה בשכונות היהודיות בירושלים. במהלך הקרבות נהרג סגן המנצח ונגן נוסף נפצע קשה.

באפריל 1936 במהלך המרד הערבי הגדול הוצבה התזמורת בקישלה בירושלים ותפקידה היה לסייר בסמטאות הרובע ולתצפת מגגות מבנים. נגני התזמורת פעלו כתף אל כתף עם יחידות משטרה נוספות וחיילי הצבא הבריטי שהוצבו בעיר.  גם לאחר סיום המהומות, בימים האחרונים של משטרת המנדט בארץ ישראל ופרוץ קרבות מלחמת העצמאות המשיכו נגני התזמורת להיקרא למשימות שיטור ואבטחה.

עם הקמת המדינה והקמת משטרת ישראל נוסדה תזמורת משטרת ישראל כהמשך ישיר של תזמורת משטרת המנדט.

נדבך חשוב מאוד של פעילות התזמורת היה תמיד שירות למען הקהילה. החל בימיה הראשונים, כאשר ערכה התזמורת קונצרטים להנאת הקהל הרחב, ובהמשך כאשר ליוותה אירועים למען בתי ספר וארגוני צדקה שונים. לאחר קום המדינה המשיכה תזמורת המשטרה בפעילותה למען הקהילה, בקונצרטים שנערכים בבתי אבות ובבתי ספר. בתקופת סגר הקורונה כאשר מרבית אזרחי ישראל היו ספונים בבתיהם יצאו נגני התזמורת וניגנו מחוץ לבתי האבות במטרה לשמח מעט את הקשישים.

במרץ 2022 החלו להגיע לארץ ראשוני הפליטים מהמלחמה באוקראינה ושוטרי התזמורת הגיעו לשדה התעופה כדי לקבל את פניהם ולסייע בקליטתם בארץ.

תזמורת משטרת ישראל היא היחידה המשטרתית הוותיקה ביותר במשטרת ישראל, יחידה ששירתה בשתי משטרות ברצף. שוטרי התזמורת עוסקים הן בתפקידי לחימה והן מקדישים מזמנם לשירות למען הקהילה, תוך שימוש במוזיקה כאמצעי ליצירת קשרים עם הציבור ולקידום אינטראקציות חיוביות בין המשטרה לקהילות אותן הן משרתות.

התזמורת זכתה להכרה במצוינותה המוזיקלית והפכה לחלק בלתי נפרד מהמרקם התרבותי של ישראל. יש לה תפקיד משמעותי בהצגת הכישרון והמקצועיות של המשטרה תוך טיפוח תחושת גאווה ואחדות בין חבריה ובין הציבור.

תזמורת המשטרה  משמשת ייצוג ייחודי והרמוני של משטרת ישראל, תוך שימוש בכוחה של המוזיקה כדי לגשר על פערים ולקדם תדמית חיובית של אכיפת החוק.

בודק...