בית מורשת משטרת ישראל

התפקיד הראשון של המפכ"ל הראשון

Picture of רנ"ג אלי מגידיש

רנ"ג אלי מגידיש

אחד המסלולים המתויירים בתל-אביב הוא המסלול ממתחם תחנת הרכבת הראשונה לעבר שכונת נווה צדק והלאה, לתל-אביב הקטנה.

 שכונת נווה שלום בציור מאת נחום גוטמן

בתחילת המסלול, כאשר יוצאים ממתחם התחנה לכיוון נווה צדק, עוברים דרך גן שעשועים הומה ילדים. אין במקום דבר, אשר מרמז על מה שהיה בו בעבר. כאן ממש, היכן שכיום נמצאים מתקני המשחקים, עמדה שכונה קטנה, נווה שלום שמה. 

את הקמת נווה שלום יזם אדם, שכבר תרם לא מעט לפיתוחה של ארץ ישראל: זרח ברנט. ברנט, יהודי ציוני ממוצא אנגלי, עשה את הונו בעסקי הפרוות וביקש לקדם את בניין הארץ. הוא עלה לארץ שלוש פעמים, כאשר בכל פעם רכש קרקעות, פשט את הרגל ושב לאנגליה על מנת להרוויח כסף נוסף ולחזור ארצה. שמו מוכר לרבים מאתנו משירו של יורם טהר לב "הבלדה על יואל משה סלומון", המתאר את ייסוד המושבה פתח תקווה – יישוב שגם בהקמתו היה לברנט חלק.

זרח ברנט

בשנת 1890, בפעם השלישית בה עלה ארצה, רכש ברנט אדמות מצפון לעיר יפו. על שטח זה קמה שכונת נווה שלום ובה גם בנה את ביתו. במלחמת העולם הראשונה גירשו השלטונות הטורקים את ברנט למצרים, אך הוא שב אליה בתום הקרבות וחי בה עד גיל 93. לצערנו, השכונה אינה קיימת עוד, עקב היותה סמוכה ליפו ושכונת מנשיה, סבלה רבות מהצקות של גורמים ערביים. בתקופת המרד הערבי אשר היה בין השנים 1936 עד 1939 החלה נטישה של השכונה ובקרבות מלחמת השחרור השכונה הפכה לאזור קרב. מעט הבתים שנותרו בשכונה נטמעו בתוך שכונת נווה צדק הסמוכה.

בשנת 1907, נולד למשפחת סחרוב בירושלים תינוק קטן ושמו יחזקאל. לאחר מספר שנים, בעודו ילד קטן, עברה משפחתו לתל-אביב ובמשך מספר חודשים התגוררה בשכונת נווה שלום. לאחר מכן עברה משפחתו לבית קבע ברחוב יהודה הלוי.

משפחת סהר

כאשר הגיע לגיל 16 הצטרף הנער יחזקאל ל"הגנה". בזכות כישוריו, קידמו אותו הממונים עליו והוא היה, בגיל 18 בלבד, למפקד נקודת נווה שלום. היה זה התפקיד הפיקודי הראשון של יחזקאל, אך לא האחרון: עם השנים שירת כמפקד יחידת נוטרים, כקצין בצבא הבריטי ולבסוף, עם הקמת המדינה, כמפקח הכללי הראשון של משטרת ישראל, תפקיד בו כיהן במשך עשור.

יחזקאל סהר (סחרוב), המפכ"ל הראשון של משטרת ישראל
בודק...