בית מורשת משטרת ישראל

מי מפחד מחתולים שחורים???

Picture of רנ"ג שמעון "סרפיקו" חסון

רנ"ג שמעון "סרפיקו" חסון

שבת בבוקר, יום נעים.
ניידת הבילוש גולשת לה באיטיות ברחוב המשופע באחת מהשכונות הראשונות והוותיקות בבירת הנגב. מתפללים, לבושים לבן כמלאכים ועטופים בטליתות צחורות, מנופפים לנו לשלום בדרכם חזרה מבית הכנסת. במגרש סמוך, קבוצת צעירים מיוזעים ומשולהבים קוראים בקול, בעיצומו של משחק הכדורגל השכונתי והמסורתי של שבת בבוקר.

על הספסל יושבות שלוש קשישות אצילות ובעלות פנים זוהרות, מלהגות ומשוחחות ביניהן על הנכדים המתוקים ועל הבישולים הטעימים שהכינו לשבת: דג חריימה ברוטב אדום וחריף, כזה ש"סוחב" אחריו חצי חלה, קוסקוס עשיר בירקות ועוף, לחם ביתי ולא פחות מעשרה סלטים פיקנטיים, מעשה ידיהן להתפאר, וכמובן "שחינה" (חמין) עשירה וכבדה שתפיל את אוכליה לשינה עמוקה וערבה. שהרי כבר נאמר:
שב"ת, ראשי תיבות של: שינה בשבת תענוג!!!

בחור צעיר עם כובע אדום, דגל אדום, וצעיף אדום של "הפועל באר שבע אלופה" מתארגן לנסיעה למשחק, קונה בפיצוחייה קילו גרעינים שחורים וקצת בוטנים למשחק. שמש ידידותית צוחקת בשמיים.

שבת בבוקר, יום נעים – כבר אמרנו?   

לפתע פתאום, נעצרת הניידת הסמויה בחריקת בלמים. אני מושיט ידי קדימה, בולם את עצמי ושולח מבט שואל ל"ג'אקו", יעקב חיון, בלש וותיק ומנוסה, שנהג ברכב. "ג'אקו" פותח את דלת הניידת, קופץ החוצה ומתחיל לרקוד כשהוא רוקע ברצפה ברגלו השמאלית, ואז יורק ורוקק לכיוון המדרכה.

אני מזנק מיד החוצה בעקבותיו, מבולבל ותוהה, ידי מונחת על קת אקדחי, סוקר את הכביש והמדרכה ומנסה להבין "מה הלוז?" (מה העניין) ,ולא קולט שום דבר חשוד…

"מה? מה קרה?" אני שואל את ג'אקו והוא יורק יריקה נוספת ומסנן בקול ארסי -"חתול שחור, יימח שמו!!!"

"שו חתול שחור? מה חתול שחור?" אני מפלבל בעייני ואז הוא מצביע על חתול שחור, שתום עין וקטוף זנב, חתול שבע קרבות, שחצה את הכביש לפני הניידת ועלה על המדרכה להתכרבל על הספסל…

מאוחר יותר, בהפסקת הקפה ועוגיות ה"קעאק" המתוקות, שהכינה אמי היקרה, הוא מסביר לי ברצינות תהומית: "חתול שחור הוא שליחו של השטן. לכן, אם חלף על פניך חתול שחור, אל תמשיך בדרכך ואל תחצה את מסלולו! ירק לכיוונו שלוש פעמים ורקע ברגלך השמאלית 3 פעמים ואז סוב לאחור – וכך תציל את עצמך מ"נאחס", מצרות ובעיות!!!"

לא ידעתי, אם ג'אקו מסתלבט עלי, או מה…?

אבל, מסתבר שהוא היה רציני, רציני לחלוטין!!!

אמונות טפלות – מי לא מאמין בהם???

האמת, גם אני….

אז בסוף המשמרת, אחרי שביצענו חיפוש והגשנו את דו"חות הפעולה, אספתי את חברי הצוות וליקטתי מהם שלל של אמונות טפלות שהם מכירים, מאמינים ועליהם גדלו.
קבלו – כחולי המדים (חלק מהם, כן?) ו"מי מפחד מחתולים שחורים?"

 • פרסת סוס, חמסה, צבע אדום, הספרה 5 וזנב דג – הם סגולה לשמירה והגנה מעין הרע!!!
 • מלח שנשפך הוא מתכון לצרות ומריבות, לכן אם נשפך  לכם מלח, טלו קמצוץ ממנו וזרו אותו מעבר לכתף שמאל!
 • אם מגרד לכם בכף יד ימין – אתם אמורים לקבל או לזכות בסכום כסף נאה. אם מגרד לכם בכף יד שמאל – אתם הולכים לאבד סכום כסף הגון! (ואם מגרד לכם בראש, תיבדקו, כנראה שיש לכם כינים…)
 • אסור למסור סכין או מספריים מיד ליד – זה עלול לגרום לריב ומדון.
 • אל תעמדו בפתח הדלת תוך פריסת הידיים והשענתם על המזוזות (משקופים) כמעשה הגיבור שמשון – פן על ראשכם תמיטו אסון!!!
 • להגנה על תינוק שנולד מפני עין הרע, שמים מתחת לכר או המזרן ספר תנך או תהילים, מספרים או ראש שום!
 • נהוג לגזור חתיכת בד מתכריכים של אדם צדיק שנפטר בגיל מופלג ולהצמיד בסיכת ביטחון לבגדי התינוק – סגולה שיאריך ימים ויהיה תלמיד חכם.
 • השטן מחפש את נשמתם של התינוקות הזכרים, הבנים, לכן נהגו להלבישם בשמלות כדי לבלבל את הסטרא אחרא (כינוי בארמית לשטן, יצר הרע)!!!
 • אסור לעבור מעל ילד קטן היושב על הרצפה – שמא כשיגדל יישאר נמוך קומה…
 • אסור להראות לתינוק את דמותו במראה – כי אז לא יצמחו שיניו!
 • ילד קטן שנטל מטאטא והחל לטאטא את הבית – סימן שאורחים בדרך!
 • נעל הפוכה – מתכון לצרה!
 • הסרת נעליים לפני עלותך למיטה ונעל אחת "רכבה" על השנייה? – אתה עומד לצאת לטיול או לדרך ארוכה!

ואתם ? במה אתם מאמינים?

בודק...