בית מורשת משטרת ישראל

החוקר הגאון: חלים בסטה

חלים באסטה בולוס שמס, נולד למשפחה קופטית במצרים, בשנת 1888. הוא הצטיין בלימודיו, והוסמך כעורך דין בגיל 18 בלבד. הוא עבד כפרקליט במערכת המשפט המצרית במשך 8 שנים, ובשנת 1914, עם פרוץ מלחמת העולם הראשונה, הוא גוייס למשטרה שהקים הצבא הבריטי במצרים. במסגרת זו הוא הגיע עם חיל המשלוח הבריטי לארץ ישראל בשנת 1918 והוצב כקצין חקירות. עד שנת 1926 חלים באסטה פעל להלכה בכפיפות לצבא הבריטי ורק בשנת 1926, כאשר גופי הביטחון הבריטים בארץ אורגנו מחדש, הוא הוצב באופן רשמי כקצין במשטרת המנדט.

בין 1926 ל-1928 שירת באסטה כמפקד של מחנה עבודה של אסירים, אך מ-1928 ואילך, הוא הועבר לתחום שבו קנה את פרסומו – תחום החקירות והמודיעין, במסגרת מחלקת החקירות הפליליות (הבולשת – CID).

בין 1928 ל-1932 שירת באסטה בחברון ובאפריל 1932 מונה כמפקד יחידת החקירות והמודיעין במחוז חיפה. בתוך זמן קצר, הוא הפך לאימת העבריינים והמתקוממים באזור הצפון. יכולות החקירה שלו היו אגדיות וכך גם יכולתו יוצאת הדופן לעשות שימוש בכלי חקירה שעד אז היו כמעט לא מוכרים, ובראשם הזיהוי הפלילי:

ב-22 בדצמבר 1932 השליכו פעילים מארגונו של עז אל-דין אל-קסאם פצצה לתוך בית בנהלל, שגרמה למותם של אב ובנו. המשטרה הצליחה לעלות אחר עקבות הרוצחים, שהובילו לכפר צפוריה, אך האתגר האמיתי היה איתור האחראים לייצור הפצצה וגיוס הרוצחים. היחידה לזיהוי פלילי הצליחה לזהות את רכיבי הפצצה וחלים באסטה הצליח לנצל זאת כדי לאתר את החנות בחיפה, שבה נמכרו רכיבים אלה. שניים מעובדי החנות נעצרו וחקירתם הצליחה להביא למעצרים נוספים בחיפה וצפוריה וכן לתפיסת מחסני נשק ותחמושת של הקבוצה. מסיבות שאינן ברורות, למרות שהובהר שאל-קסאם עומד בראש ההתארגנות, הוא לא נעצר. יעילותה של החקירה, שהביאה למעצרים בתוך שבועיים מיום הרצח, המחישה את קפיצת המדרגה שעשתה הבולשת בשנים המעטות שחלפו מאירועי 1929. באסטה ואנשיו צויינו במיוחד בדין וחשבון השנתי של המשטרה לשנת 1933.

מרגע שפרץ המרד הערבי, באפריל 1936 בוצעו לא פחות מ- 6 ניסיונות התנקשות בקציני ושוטרי הבולשת בחיפה, כאשר היעד הראשי היה כמובן חלים באסטה, שהיה יעד ל- 5 מניסיונות ההתנקשות, ונפצע קשה באחד מהם, לצד אחד משוטריו, סעיד מחמוד. מפקח-שני אחמד נאיף, מוותיקי הבולשת במחוז, שסייע בחקירת פעולת קבוצתו של השיח' עז אל-דין אל-קסאם, היה גם הוא יעד להתנקשות: בבוקר ה-2 באוגוסט הוא צעד יחד עם אחד משוטריו, נג'יב מוסטפא עוואד, מתחנת המשטרה המרכזית לכיוון השוק. בכניסה לשוק ארב להם מתנקש בודד, שירה בשניהם. נאיף נהרג ועוואד נפצע קשה.
ב-15 באפריל הצליחו מתנקשים להרוג את מפקד הבולשת במחוז חיפה, ASP חלים באסטה, שבשנה הקודמת נפצע קשה במהלך אחד מחמישה ניסיונות התנקשות בחייו. לצידו של חלים באסטה, נהרג גם השוטר חנא שחאדה, ששימש כשומר ראשו.

חלים באסטה ראה עצמו כמצרי-נוצרי-ערבי, אך השכיל לשמור על יחסים טובים עם כל העדות והדתות, ותחתיו ולצידו שירתו יהודים, ערבים ובריטים שהעריכו אותו מאוד כאיש מקצוע מעולה ואדם לבבי. מותו עורר זעזוע קשה בקרב רבים מתושבי חיפה, ערבים ויהודים כאחד.

מאמרים מומלצים

בודק...