בית מורשת משטרת ישראל

משלוח מנות

Picture of רנ"ג שמעון "סרפיקו" חסון

רנ"ג שמעון "סרפיקו" חסון

לא קל להיות שוטר!

העבודה יכולה להיות לפעמים מסוכנת, מעייפת, מתסכלת ומתישה.

וכשיש כבר הישגים, תפיסות וגילויים, אז כאיש משטרה אתה מצפה לראות את פירות עמלך- ענישה מרתיעה והולמת לרעים, תחושת בטחון לטובים ועשיית צדק!

אבל הרבה פעמים הליך עשיית הצדק נפגם ונתקע. העבריינים ברובם משתחררים בערבות עד למועד משפטם וחלקם פשוט נעלמים. הם מחליפים כתובות, עוברים למקום לא ידוע, לא מתייצבים למשפטם במועד שנקבע להם – והתיק הפלילי מוקפא!

הפרקליטות מחזירה את התיקים למשטרה, כדי שתחפש תאתר, תמצא, ותביא אותם לבית המשפט! לעתים, כמות התיקים המוחזרים הייתה רבה, והדבר גרם לשיבוש עבודת המשטרה הסדירה והשוטפת. כדי להתגבר על הבעיה ולחלץ את "הפקק," הקימו במשטרת באר שבע יחידה מיוחדת, "יחידת איתורים והשלמות."

שוטרי היחידה עסקו כל היום באיתור העבריינים הנעלמים, השלמת חקירות ומעצר נמלטים. כשהושאלתי מיחידת הבילוש (למורת רוחו של מפקדי) וצורפתי לצוות האיתורים, נאמר לי ע"י קצין היחידה המאולתרת כי ביקש אותי בזכות כמות המעצרים הגבוהה שנזקפה לזכותי. אלה היו במיוחד עבריינים צעירים, שברחו ממוסדות הכליאה לנוער, מוכרזי ד"ח (דרושים לחקירה) וע"נ (עבריינים נמלטים). בזכות הניסיון שצברתי בעבודתי כבלש ובזכות רשת הקשרים והמודיעים שרקמתי, גם של אזרחים ישרים וגם של עוברי חוק, ידעתי היכן מסתתרים וישנים העבריינים הנמלטים, מי נותן להם מחסה, מזון, מסתור ובגדים. ידעתי גם איך להגיע אליהם בחשאי, באישון לילה, "לקטוף" אותם בזריזות, לפני שיבינו בכלל מה קורה להם, ולהחזירם אל מאחורי סורג ובריח.

ואכן, בתקופה הראשונה של פעילות יחידת האיתורים היו לנו הישגים נאים ומעצרים רבים, אך כמות התיקים המוחזרים מבתי המשפט רק הלכה וגדלה…

חודש אדר התקרב וחג פורים עמד בפתח, ולפתע נצנץ במוחי רעיון: במקום לחפש, לארוב ולרדוף, נפתה את העבריינים להגיע אלינו, וליפול לידנו כפרי בשל.

פניתי לראש היחידה והצעתי לו שנארגן לכבוד פורים "משלוח מנות" מיוחד לעבריינים הדרושים: נשלח להם הודעות, כאילו זכו בפרסי ענק, נזמין אותם למקום כלשהו לקבל את הפרס ואז נבצע מעצר.  הרעיון מצא חן בעיניו. קיימנו ישיבת צוות ל"סיעור מוחות", ולאט לאט הפך הרעיון, שבהתחלה נשמע הזוי ומופרך, לתכנית פעולה מורכבת ומעניינת.

באמצעות ערוצי הטלוויזיה והרדיו המקומיים פרסמנו סרטונים, הודעות וג'ינגלים על הגרלת ענק שמארגנת חברת "מאג'יק" האמריקאית לציבור הישראלי, במסגרת כניסתה המתוכננת לארץ כחברת הימורים, בדומה לטוטו ולפיס.                                      שלחנו לכל הדרושים מכתבים ובהם שוברי הגרלה והודעה, כי הם זכו להשתתף בהגרלה הגדולה של חברת "מאג'יק", שבה יחולקו פרסי ענק, כגון 10 מכוניות חדישות, סכומי כסף גדולים, נופשים וחופשות. כל כרטיס זוכה! בישרה ההודעה המפתה והקורצת.

חלוקת הפרסים תתבצע בשידור חי באולם המתנ"ס ביום הפורים, והכניסה תותר רק למציגי המכתב ושובר ההגרלה הממוספר.

שכרנו מספר צעירים וצעירות שישמשו כדיילים ודיילות ויקבלו את פני "הזוכים המאושרים," וזה עבד!

דרושי חקירה ועבריינים נמלטים רבים לא עמדו בפיתוי, ובאו לקטוף את שללם בתרגיל העוקץ "משלוח מנות".

כיבוד קל הוגש בכניסה, מוזיקה פורימית עליזה התנגנה ברקע, כשהיא נקטעת מעת לעת ע"י הכרוז הנרגש, שהודיע כי בקרוב תחל הגרלת הפרסים.

בשעה היעודה התיישבו עשרות הדרושים על הכיסאות באולם ההופעות במתנ"ס, האורות כבו, זרקורי הבמה נדלקו והכרוז הכריז בהתלהבות: "גבירותיי ורבותיי, הרגע הגדול הגיע! הגרלת ההפתעות יוצאת לדרך! לכל אחד ואחת מכם מודבקת מעטפה מתחת לכיסא. פתחו אותה, וגלו במה זכיתם!"

כולם התכופפו כאיש אחד, שלפו את המעטפות ופתחו אותן בשקיקה. תוך שניות התחלפו הפרצופים המחויכים בהבעות של כעס, רוגז ובלבול. על הדפים המודפסים שבתוך המעטפות הופיעו סמל המשטרה, צילום של אזיקים, וכיתוב בולט: "מזל טוב! זכיתם במעצר! בברכה, יחידת האיתורים, משטרת באר שבע!"

תוך שניות התפרצו לאולם עשרות שוטרים, עצרו וכבלו את החשודים והובילו אותם אחר כבוד לחקירה ולבית המעצר. היה זה משלוח המנות המריר ביותר שקבלו העבריינים בחג הפורים…

בודק...