בית מורשת משטרת ישראל

כואב כשזה עוקץ

רב נגד סרפיקו חסון

 

"סרפיקו, מחר בבוקר תגיע עם בגדים אזרחיים – ג'ינס, טריקו, אדידס"-  הורה לי ראש המשמרת. שלחתי בו מבט שואל והוא השיב: "אתה מסופח מחר לבילוש בתור "תולעת".

 

  "תולעת"?  שאלתי מופתע, והוא הסביר:" מפקד התחנה קיבל הרבה תלונות מאזרחים תמימים ומסוחרים באזור המדרחוב, על כנופייה שמחולקת למספר קבוצות, שמתפזרים בכל רחבי בעיר העתיקה והמדרחוב, ומפתים אנשים להשתתף ולהמר במשחק "משלוש יוצא אחד", מטרידים את הלקוחות ואת העוברים ושבים ומרוששים אותם"

"משלוש יוצא אחד" הוא שעשועון הימורים, שבו מציבים ארגז או שרפרף ועליו חתיכת קרטון. מארגן ההימור מניח על הקרטון 3 כוסות חד פעמיות, מרים אחת מהן, מניח תחתיה גולה או כדור חומוס קשיח, מכסה ומתחיל לערבב את הכוסות במהירות ומחליף בין מקומן על הלוח. כשהוא מפסיק, המהמר צריך לנחש ולשים שטר כסף מול הכוס, עליה הוא מהמר שתחתיה מסתתרת הגולה או כדור חומוס. מי שמנחש נכונה מקבל מהמערבב סכום כסף הגדול פי 3 מהסכום שהוא הימר עליו. אותו טריק מבוצע עם 3 קלפים, כשצריך לנחש איפה קלף "הקינג".

מארגן ההימור לא רק מערבב את הקלפים או כוסות הקלקר, אלא "מערבב" גם את קהל הפתאים, החושק בכסף קל ומהיר, ומאבד את כספם ואת מכנסיהם! למערבב יש שותף סמוי בקרב  הקהל המתאסף, שמתחזה למהמר רגיל, והוא  ה"טריגר", המניע אחרים להמר. הסמוי "זוכה" פעמיים שלוש, גורף לכיסו כמות נאה של שטרות מרשרשים, ומדליק את כל הפראיירים ללכת בעקבותיו ולהמר. במידת הצורך, כשיש חשד שהמשטרה מגיעה, מעלימים בזריזות את הקלפים או הכוסות ומתיישבים על הארגז בפנים תמימות וחפות מפשע.

בגלל שהייתי "פרצוף חדש" ועדיין לא מוכר לנוכלים, שימשתי אני כפיתיון למפתים. צוידתי בשטרות מסומנים של כסף, ויצאתי לרחוב. התחלתי להמר, ובהתחלה "זכיתי", כדי לעודד אותי להמשיך "לשרוף" כסף בהימורים מפוקפקים. בפעם הראשונה שהייתי מפסיד, הייתי מסובב את כובע המצחייה שלי לאחור, סימן לעמיתי הבלשים שהגיע זמן המעצר, ואז באופן מפתיע, הייתי לופת את השותף הסמוי לתרמית, שכרע ברך לצידי, מצמיד אותו לחברו המערבב ומחבק את שניהם בעוצמה. עד שצמד הנוכלים הבין בכלל מה קורה, הם היו אזוקים וכבולים ע"י שותפי הבלשים שהגיחו ממסתורם, ונלקחים לחקירה ומעצר.

הייתי ככל הנראה "תולעת" טובה, כי במשך 5 שעות הבאתי למעצרם של תריסר נוכלים מהזן העוקצני.

 לאמריקאים יש אמרה: "בכל יום נולד שוטה" (באנגלית זה נשמע טוב יותר..), אבל ב- 42 שנותיי במשטרה למדתי דבר אחד ברור :" הפראיירים לא מתים  – הם רק מזדקנים.

   *********************************************

מי שמבצע תרגיל עוקץ, לרוב מתבסס על תאוות הבצע של הגורם הנעקץ, והרצון האנושי הטבעי, לעשות "בוכטה" הגונה – במהירות, בקלות ובמינימום השקעה.

ההתפתחות הטכנולוגית והרשתות החברתיות, הופכת את פשעי העוקץ לקלים, אמינים ונפוצים, וישראלים רבים, למרבה הצער, נפלו גם הם כטרף קל לידי נוכלים מהצד השני של הגלובוס, שנטלו את כספם, פשטו את עורם והתאדו במרחבי הרשת…

העוקץ הנפוץ ביותר, שבו נפלו ישראלים רבים ככל הנראה בפח, הוא "העוקץ הניגרי".

 עשרות ישראלים קיבלו מכתבים אישיים כביכול, ( למרות שהם הופצו בתפוצה רחבה מאוד…), מאדם המציג עצמו כעו"ד של לקוח מארץ אחרת, שנהרג בתאונת דרכים, והוריש לישראלי, שהתברר כי הוא קרוב משפחתו של המנוח, ירושה אדירה של מיליוני דולרים. על מנת לקבל את כספי הירושה, מתבקשים הקורבנות הישראלים, להעביר צילומי תעודות זהות ודרכון, פרטי חשבון בנק, וכן סכום כסף צנוע של כמה אלפי שקלים, "דמי טיפול" במילוי המסמכים הנדרשים והעברת הכסף לישראלי המאושר. רוב האנשים הסבירים שקיבלו הודעות כגון אלו (לבטח גם אתם מקבלים כל יום 2-3 הודעות ספאם המבטיחות לכם הרים וגבעות… ), "מדפדפים" הלאה, לא מגיבים ואפילו לא  טורחים לפתוח את ההודעות הסיטונאיות האלה, אבל זוכרים מה אמרנו קודם על "מורשת הפראיירים"? בסוף, במדינה שתושביה ממלאת מיליוני טופסי טוטו ולוטו כל שבוע, תמיד יש מישהו שמתפתה, אולי בכל זאת, ונוגס בפיתיון, ו"אוכל אותה"!

 

אחד העוקצים סיפר כי ביום ממוצע הפיץ כ-500 הודעות עוקץ, ששבע מתוכן נענו, בלעו את הפיתיון ושלחו אליו כסף.עכשיו תעשו את החשבון לבד…

כשאתם אוכלים דג, זיכרו- הסיבה היחידה שבגללה הוא הגיע לצלחת שלכם, הייתה בגלל שהוא פתח את הפה ונגס!

   ********************************************

העוקץ הנוסף בו נפלו ישראלים רבים, הוא "העוקץ הליטאי".

בשנת 2016 נפלו עשרות קשישים יוצאי חבר העמים בכל רחבי ישראל,  קורבן לתרמית שנקראה "העוקץ הליטאי". אלמוני דובר רוסית היה מתקשר אליהם כביכול מחו"ל, ממדינת חבר העמים, מזדהה כעורך דין או רופא, ומספר כי בן משפחתו הנמצא בחו"ל מעורב בתאונת דרכים, והוא עומד להסתבך קשות עם המשטרה ובית המשפט. על מנת לחלץ את בן המשפחה מצרות, מבקש מספר הבשורה הרעה מהנעקץ להעביר לו סכום של אלפי דולרים, באמצעות שליח שיגיע לביתו. ואכן תוך זמן קצר מגיע שליח  לבית הקשיש האומלל, נוטל מעטפה עם אלפי דולרים ונעלם.

בצורה כזו נשדדו מ – 270 הקשישים האומללים והמבוהלים, סכום של כשני מיליון שקלים. בתום חקירה סמויה של משטרת ישראל ומדינות נוספות בעולם, חקירה שנמשכה חודשים רבים, נעצרו בארץ תריסר נוכלים שהיו מעורבים ב"עוקץ הליטאי". הם נידונו לעונשים שהגיעו עד ל- 7.5 שנים שנות מאסר ו-400.000 שקלים פיצוי לקורבנות. האינטרפול הגדיר את ה"עוקץ הליטאי", כתרמית הרביעית בעולם בגודלה ותחכומה.

חלק מהקורבנות אפילו לא התלוננו במשטרה על העוקץ, מחמת הבושה שחשו.

קוראים יקרים זכרו, אין מתנות חינם, אין דוד עשיר ואלמוני מעבר לים שיוריש לכם מיליונים ואל תשכחו איך ולמה הגיע הדג לצלחת שלכם…

בודק...