בית מורשת משטרת ישראל

נחיתת המטוס הרוסי החטוף בנתבג- חלק ב'

רב סמל בכיר פרי משה

למחרת, ב 2 בדצמבר 1988, הקיף את עצמו כל אחד מן החוטפים בילדים, ועלה למטוס. השלטונות נענו לדרישתם הנוספות של החוטפים ומסרו להם רובה "קלאצ'ניקוב" ותחמושת ממתאימה לארבעה אקדחים עם שבע מחסניות מלאות, אזיקים ואיש קומנו, ששימש כמקשר ושאולץ לכבול באזיקים את אנשי צוות המטוס עד להמראה. הטייס נותר חופשי ואת מהנדס הטיסה לא הצליחו לכבול… כי… ידיו היו מלאות מכדי להיכבל באזיקי יד.

תמורת 11 הילדים הנותרים דרש פאבל שאשתו תובא למטוס. משהובאו שלושה שקי הכסף ואשתו של פאבל – שוחררו הילדים ואיש הקומנדו. החוטפים השליכו את הנשק מהחלון ומיהרו להמריא אף מבלי למנות את הכסף שקיבלו.

השלטונות הרוסים הציעו להם לטוס לפינלד הסמוכה, אולם החוטפים התלבטו עוד קודם בין דרום אפריקה וטיוואן (שנפסלו בשל מרחקן הרב) לבין פקיסטאן (שנפסלה כשהתברר שיש שם נציגות סובייטית).

לבסוף נבחרה ישראל, בעיקר משום שהצטיירה בעיני החוטפים כעוינת לברית המועצות והחוטפים קיוו כי הדבר ימנע את הסגרתם לשלטון הסובייטי.

בנמל התעופה בן גוריון נודע לראשונה דבר החטיפה בשעה 08:17. פחות משעתיים לאחר מכן, בשעה 09:55, עוד טרם המראתו של המטוס, נשלק טלפקס ממנהל התעופה האזרחי הרוסי אל ביטחון נתב"ג, ובו בקשה לקבל מטוס רוסי חטוף תחילה התייחסו בנמל התעופה אל הידיעה כאל מתיחה, ושלחו טלקס בחזרה כדי לברר את מהותה. אחר כך הגיעו פניות רוסיות נוספות דרך שגרירויות שונות באירופה. כשהתברר שיש אמת בסיפור, יצאה חבורת פיקוד של מחוז מרכז בראשותו של ניצב אנוש גבעתי לנמל התעופה בן גוריון.

בשעה 14:30 קיבל את הפיקוד על השדה ממנהלת השדה, פרס כוחות משטרה, והתחיל להפעיל את תכנית "טוהר לב" (נוהל לקליטת מטוס חטוף), המבוססת על שיתוף פעולה של בטחון נתב"ג עם הצבא והמשטרה, כולל תגבור כוח הכיבוי ומערך של שבעים אמבולנסים. במקביל, נפוצו שמועות על הסיפור, אף על פי שניסו לשמור אותו בסודי סודות, ולתקשורת החלו לזרום סיפורים אודות מטוס חטוף ובו ילדים יהודים, המגיע לנמל התעופה בן גוריון. זרם של צלמים ועיתונסאים מכל העולם החל מגיע למקום.

בשעה 15:00 היו כבר רוב הכוחות בזירה. הכוח המשטרתי מנה 263 שוטרים ואנשי מג"ב. החלה הקצאת כוחות למשימות. בטחון נתב"ג חסם את אזור מסלול הנחיתה. המגמה הייתה להמשיך בשאר חלקי שדה התעופה בפעילות שגרתית, ולא לסגור את המרחב האווירי. אנשי מג"ב החליפו את אנשי בטחון השדה של בטחון נתב"ג, ואנשי המשטרה סגרו את הזירה הקרובה והרחוקה מסקרנים ועיתונים, וסייעו בהגעת כוחות הבטחון וההצלה.

המשך יבוא..

בודק...