בית מורשת משטרת ישראל

חום / רב סמל בכיר פרי משה

הכותבת משרתת כמדריכה בבית המורשת של משטרת ישראל. התגייסה למשמר הגבול בשנת 1999, בגיוס הלוחמות החמישי של החיל ושירתה כלוחמת ומפקדת כיתה במשך תשע שנים.

גיוס יולי 1999. זוגות עיניים רבות, של מתגייסות חדשות, מבוהלות, מתרגשות. מחפשות פנים מוכרות… אולי…

לשכת הגיוס תל השומר.

האבנים כאן יודעות לספר סיפורי גיוס רבים. גיוס של מי שהגיע לכאן בגפו, ומי שהגיע עם כל בני משפחתו. כך או כך המעמד מרגש. קל וחומר אם הגיוס הוא קרבי, לתפקיד לחימה. החששות, ההתרגשות ופחד שמתגנב לו… האם נסיים את השירות הצבאי לשלום ונמשיך להיות בריאים ושלמים גם אחריו? ימים יגידו.

מכמש, 14.7.1999

המגויסות הטריות הגיעו לבסיס מכמש, להכשרה של כחצי שנה, כמעט. חום יולי-אוגוסט לא פסח גם על היישוב מכמש שבבנימין, הצמוד לבסיס האימונים של משמר הגבול, החיל של משטרת ישראל, שפתח את שעריו לגיוס נשים לתפקידי לחימה רק שלוש שנים קודם לכן.

החום עומד באיתנו, שמש קופחת מחממת את האבנים, הקוצים ואת בעלי החיים המסתובבים בחוץ. חתולים מחפשים פינת צל, מותשים מהחום הכבד. לימים יסללו כאן אספלט, שירתח גם הוא תחת שבט חומה של השמש הצהובה אך עד אז… השבילים המפותלים, התלולים, הזרועים חצץ מהווים את הדרכים עליהן תזחלנה הטירוניות בתרגילי זחילה והסוואה, ובהן תעבורנה ניידות המשטרה והטילטוליות, אותן משאיות הנושאות את הטירונים ממקומם אי-שם אל תוככי מתקן האימון המרוחק, המדברי.

דבורים חרוצות מלקטות את עמל יומן מתוך "צפרדעים" – אותם פחי ענק ירוקים המכילים פסולת, בדרך כלל פתוחים וגועשים. ולעת ערב, שקיעות לוחשות, רוח קדים, כשהחום עדיין עומד בעינו. בצמוד לגדר עדר כבשים, מלחכות עשב, פועות בקול וביחד עם קולות הירי משביתות את השקט המדברי.

חם.

חם מאוד.

באותם הימים בהם במשטרת ישראל היו מזגנים רק במקומות מסוימים, בדרך כלל בחדרי ישיבות  וטרם נרכשו עבור הטירונים מזגנים בכיתות, נאלצנו לשבת בכיתות חמות, חמות עד מאוד. גג האזבסט מעל ראשנו התחמם והזכיר לנו שאנחנו כאן, והראש שכואב עד להתפקע. בין שיעור עיוני על נשק קל לשיעור עזרה ראשונה והסבר על בניית מחסום ותפקידי המשטרה, "הפסקות" קצרות לצרוך "ריענון" – יש לרוץ ולהקיף את כיתות האזבסט החמות בריצה כדי לא להירדם מהחום הכבד במהלך השיעור.. הזיעה הניגרת בהחלט תעיד על כך…

אוגוסט 2000

בעוד כחודשיים, יתחיל גל פיגועי טרור, האינתיפאדה השנייה, יקראו לגל זה לימים, או "מאורעות אוקטובר 2000". אבל עד אז, שלווה ושקט יחסי שוררים. שום דבר לא בישר את שעומד להתרחש. שגרה מבורכת של עשיה ברוכה.

בבסיס האימונים של משמר הגבול עוד קורס מפקדי כיתות מתחיל את הכשרתו. "מחזור י"ג", כך אמרו להם, לשוטרי ההכשרה, בניסיון ליצור גאוות יחידה. חום יולי אוגוסט לא פסח גם על הבסיס החילי, מקור גאוותו של החיל. מבנים אמיתיים, כאלו שנבנו מבלוקים ולא רק אוהלים, שיוו למקום מראה עירוני מעט. קרבתו היחסית למרכז הארץ ותחבורה ציבורית נוחה יחסית הפכו אותו לחלק מהמורשת של שוטרי החיל, אך לא רק להם. יחידות משטרה שונות מהאזור נהגו להתאמן ולהכשיר את לוחמיהם לעוד תקופה מאתגרת…. טרם ידעו כמה מאתגרת התקופה שלפניהם, כמה שוטרים פגועים מתוך הטרור העתיד להגיע… אך בינתיים, החום הזה, מזכיר גם להם את העמידה הממושכת במחסומים, עמידה ערנית על המשמר. החום המתיש, המעייף, המצמיא בקיץ הישראלי. ובניידות דאז – מזגנים אין. מאווררים קטנים חוברו באופן מאולתר למצת הרכב, לאפשר קצת אוויר לנשימה ליושבים בקדמתו. היושבים בירכתי הגי'פ עשוי הפוליקרבונט הסתפקו ממשבי הרוח שנכנסו מחלון הגי'פ בעת הנסיעה. משימות רבות עוד ניצבות לפניהם. ממש ברגע זה הפגנה ברחוב השלום, מפרה את השקט של שעות הצהריים. כך, מוצאים את עצמם השוטרים נאלצים לבצע מעצרים בצהרי היום החמים. השמש לא חוסכת שיבטה. מעל שורה של עצי ברוש מביטה ציפור בודדת בנעשה. נשימות עמוקות של שוטר שזה עתה הצליח להחזיר את השקט על כנו ברחוב מרובה החנויות. כמה בעלי עסקים נושמים שוב לרווחה והתנועה חוזרת לסדרה. ככה זה כשאתה שוטר. אחריות רבה מוטלת עליך. והשמש והחום? הם ללא רחם, מותחים איברים ונשארים.

**************

משמר הגבול הינו החיל המבצעי של משטרת ישראל. לוחמות ולוחמים בעלי רצון ותעוזה, משרתים ביחד עם כחולי המדים והופכים פעם אחר פעם להיות גיבורי המדינה בעת היתקלויות כאלו ואחרות.

החיל, שהוקם בשנת 1953 כחיל רשמי, החל את דרכו בצבא ההגנה לישראל כ"חיל הספר", ארבע שנים טרם הקמתו, אך ההסתננויות הרבות ממדינות האויב הביאו להחלטה להקים את החיל כחיל בתוך המשטרה. לשוטרים ולשוטרות במדים הירוקים יש סמכויות זהות לחלוטין לשאר השוטרים, עם תוספת מיוחדת של הכשרת הלוחמ/ת. כך, בנוסף לפעילות המשטרתית השגרתית הם מוכשרים לטפל באירועים הדורשים ידע מבצעי בלחימה בשטח בנוי, בטיפול בהפרות סדר ובאירועים ביטחוניים נוספים. ככל שוטרי משטרת ישראל הפרוסים ביחידות השטח הרבות, גם שוטרי ושוטרות מג"ב, מתמודדים בין היתר גם עם פגעי מזג האוויר הקיצוני.

עבודת השוטרים הינה שליחות למדינה ולתושביה והם נדרשים להיות ערניים גם בקיץ הים תיכוני הלוהט. את עבודת הקודש הזו אנו, בבית המורשת של משטרת ישראל מופקדים לתעד, להנציח, לשמר. אנו משמרים את הזיכרון הארגוני לא רק למען דורות השוטרים הבאים שילמדו מאחיהם-קודמיהם לתפקיד אלא גם למען דור ההמשך של המדינה, שהרי ידוע שההיסטוריה של המשטרה שזורה עם ההיסטוריה של המדינה, בבחינת "הא בהא תליא". אחריות זו, המוטלת עלינו מביאה אותנו באופן מתמיד לפתח, לחקור ולשמור על אותם אירועי עבר, למען דור העתיד. רוצים לדעת עלינו עוד דברים מעניינים? אתם מוזמנים להגיע אלינו, לבית המורשת של משטרת ישראל, להתרשם מהמוצגים, להירשם לסיורים, וכל זאת ללא עלות (אך בתיאום מראש).  

אתר: www.policemuseum.org.il

דואל: moreshet@police.gov.il

טלפון: 02-5788263

פייסבוק: בית מורשת משטרת ישראל

בודק...