בית מורשת משטרת ישראל

החוקרת החופרת או איך (כמעט) שרפתי מקור מודיעיני.

רב- פקד מירי אפרים

הימים – ראשית שנות ה-2000.

אני, חוקרת צעירה ונחושה שהתגייסה לא מזמן, בוגרת לימודי קרימינולוגיה ועם חלומות לחקור זירות עבירה מורכבות.

הוצבתי במשטרת ההגירה, בזכות ידיעת השפות.. אז.. זירות מורכבות? פחות. אבל עבירות זיוף, הסתננות וקבלת דבר במירמה- בשפע. חקרנו עובדים זרים, מסתננים, חברות כוח אדם ומעסיקים תאבי בצע.

באחד הימים פנה אלי קצין המודיעין של היחידה וביקש: "תישארי היום. יש לנו מבצע הערב. אני מפעיל מקור חדש, יש לו מידע אמין על כנופיה של זייפנים. אני מסתדר איתו בכמה מילים בעברית שהוא מדבר אבל כדי לכתוב את הדוח צריך לגבות את העדות בשפה שלו".

היה יום חורפי במיוחד, קר וגשום ואני היתי מצוננת ממש באותו יום, אבל חוקרת נחושה כמוני לא תוותר. יצאתי עם קצין המודיעין והרכז למבצע ולאחר מכן חזרנו למשרד עם המקור. בחור צעיר, שמח לשתף פעולה. ישבנו במשרדו של קצין המודיעין ואני גביתי את עדותו. הבחור מספר, ומספר, והזמן חולף.. וכך ישבנו, שעתיים ושלוש והעדות התארכה לתוך הלילה..

לא היתה זו הפעם הראשונה ולא האחרונה שחקירה התארכה כך. באותם ימים היתה לי סבלנות של ברזל לשבת עם עד ולתשאל בכל פרט הכי קטן. או חקירת חשוד, לעמת אותו עם כל בדל ראיה, לעיתים גם מספר שעות ברצף.

סיימנו די מאוחר באותו יום. למחרת המשכנו לפעילות אחרת, ואת קצין המודיעין לא ראיתי עד לתחילת השבוע הבא. ביום ראשון פגשתי את קצין המודיעין שנראה מוטרד. "מה קרה?" שאלתי, והוא אמר "זוכרת את הבחור? המקור שלי? הוא נעלם. לא עונה לי לטלפון. מנסה להשיג אותו כמה ימים והוא לא עונה. נראה לי שהוא ירד למחתרת".

מספר ימים לאחר מכן שוב קצין המודיעין: " הבחור נעלם.. אני מפחד ש'הורידו' אותו כי הוא 'פתח'."

במשך כמה ימים חיפש קצין המודיעין את הבחור, עד שלבסוף מצא אותו..

"לאן הוא נעלם?" שאלתי, "באמת הוא ירד למחתרת?"

קצין המודיעין בקושי הצליח לשמור על הבעה רצינית. "דיברתי איתו הבוקר, הוא סוף סוף חזר אלי לטלפון. שאלתי אותו לאן הוא נעלם. ומה לדעתך הוא אמר לי?"

"נו? שאלתי במתח.

"מירי נתנה לי גריפה" ענה קצין המודיעין(במבטא רומני אותנטי למהדרין) והתפוצץ מצחוק. " כמעט 'שרפת' לי מקור כי הדבקת אותו בשפעת.

בודק...