בית מורשת משטרת ישראל

השוטר מספר 1: יחזקאל סהר
המפקח הכללי הראשון, 1958-1948

יחזקאל סחרוב (לימים סהר) נולד בירושלים בשנת 1907. בהיותו בן שש עשרה התגייס לארגון ה"הגנה", בו שירת בתפקידים שונים. בין היתר, עסק גם ברכישת נשק ותחמושת בחו"ל במהלך שנות השלושים. בשנת 1937 מילא סהר את התפקיד המשטרתי הראשון בחייו, עת פיקד למשך חודשים ספורים על יחידת נוטרים, שהגנה על מסילות הרכבת בארץ.

במלחמת העולם השנייה התגייס סהר לצבא הבריטי והוסמך כקצין. סהר פיקד על פלוגת תובלה בצבא הבריטי, שכל חייליה מארץ ישראל. לאחר תום שירותו הצבאי,  שב סהר לפעילות במסגרת המחלקה המדינית של הסוכנות היהודית ומונה לקצין הקשר עם משטרת המנדט. 

ב-9 בנובמבר 1947, במסגרת ההיערכות להקמת המדינה, מונה סהר לעמוד בראש "צוות ההקמה" למשטרה וניסח את ההצעה להקמת משטרה במדינה שתקום. בתאריך 26 במרס 1948 מינה דויד בן-גוריון את יחזקאל סהר לעמוד בראש המשטרה לכשתקום. עם ההכרזה על הקמת מדינת ישראל,  מונה יחזקאל סהר רשמית למפקח הכללי של משטרת ישראל ושל שירות בתי הסוהר. 

תחת הנהגתו של יחזקאל סהר אורגנה משטרת ישראל והתגבשה כגוף האמון על אכיפת החוק במדינה הצעירה. במהלך שירותו גובשה מדיניות ההפעלה המשטרתית, מוסדו נהלי עבודה, הוקמו בסיסים ותחנות ועוד. כמו כן, יזם סהר את הקמת משמר הגבול ככוח שיטור צבאי-למחצה העוסק בתפקידי ביטחון פנים. סהר התמודד עם כמה מהנושאים המכריעים הנוגעים למרקם העדין של קיומה של מדינת ישראל הצעירה, והוביל לכינונה של תשתית רחבה ומתפקדת בתחום השיטור, השמירה על הסדר הציבורי וביטחון הפנים.

יחזקאל סהר פרש מתפקידו ביום 31 במאי, 1958, לאחר עשר שנות כהונה. לאחר פרישתו ממשטרת ישראל, מונה סהר לציר הישראלי באוסטריה ואחר כך לשגריר במדינה זו, תפקיד בו כיהן עד לשנת 1960.

על מעמדו של יחזקאל סהר כאיש ציבור העיבה פרשה משפטית שכונתה "פרשיית שורת המתנדבים". במסגרת מאבק משפטי בין עמוס בן-גוריון  (סגן המפקח הכללי דאז) וארגון התנדבותי בשם "שורת המתנדבים", קבע בית המשפט כי יחזקאל סהר שיקר בעדות שנתן במשפט.

סהר, שכיהן אז כשגריר, שב ארצה ודרש להעמידו לדין. הוגש נגדו כתב אישום, הוא הורשע, נדון לקנס ולמאסר על תנאי. באוקטובר 1968 חן הנשיא זלמן שז"ר את יחזקאל סהר.  סהר המשיך להיאבק על חפותו עד ליומו האחרון.

יחזקאל סהר נפטר בתאריך 28 לספטמבר 1998, והוא בן תשעים ואחת שנים. בחודש ינואר 2002 נקרא המטה הארצי בירושלים על שמו של רנ"ץ  יחזקאל סהר, המפקח הכללי הראשון של משטרת ישראל 

מאמרים מומלצים

בודק...